از رمضان چطور پذیرائی کنیــــم؟!

ماه مبارک رمضان فرصتی خاص و مکتبی است برای تربیت نفوس، که در سال یکبار برای مومنین داده شده است تا از آن مستفید گردند و تمرین عملی برای تقویه ی معنویات خود داشته باشند.
ماه مبارک رمضان ماهیست که درآن؛ شهوات کنترول میگردد، میزان جرائم پائین می آید، شیاطین دربند کشیده شده و دروازه های خیر ورحمت بروی همه گان باز می‏شود. ثواب اعمال بیشتر گردیده و زمینه های کسب فضیلت ومعنویت برای بنده‏گان الله میسر می‏گردد.
لذا این ماه مبارک را نه منحیث بارسنگین، بلکه منحیث فرصت طلائی باید به شمارآورد و خود را آماده‏ی پذیرائی واستفاده از آن ساخت وبا سعه‏ی صدر و آغوش باز این ماه را پذیرائی باید کرد و برای استفاده از هرروز وهرساعت ازآن حریص باید بود!
دیده میشود در جامعه‏ی ما عده ای زیادی از رمضان برداشت نادرستی دارند، چنانچه؛ از ترک خوردن ونوشیدن، ختم و تروایح و سحری برخواستن و… پریشان حال می‏شوند و برای سپری شدن رمضان لحظه شماری می‏کنند.
اما این حالت و این گونه برخورد با رمضان، شایسته‏ی مومنین نیست. بناءً نخست باید دید خود را در رابطه به این ماه تغییر دهیم و آن را منحیث فرصت گرانبها وکم یافت بشناسیم.
با تغییر دید مان درمورد این ماه پرفیض، میتوانیم از هر ساعت وهر لحظه‏ی آن استفاده کنیم که ازجمله نکات زیررا باید درنظرگرفت:
– اینکه رمضان، ماه تلاش وکوشش است آنرا به خواب سپری نکنیم، هرچند خواب انسان هم درین ماه عبادت بحساب می‏آید، اما نباید بیش ازحد بخوابیم و از پیش‏برد امور روز مره ومسئولیت هایمان به بهانه‏ی رمضان کوتاه بیائیم.
– رمضان فرصتی برای صحت مندی است، نباید از طرف شب غذاهای مختلف را در وقت افطار وسحری، بحدی صرف کنیم که باعث خرابی معده ومریضی مان گردد و کَسَل(دچارسستی) شویم.
– رمضان را نباید تنها در خودش خلاصه کنیم، بلکه ازین ماه توشه برگیریم و خود را با صفات نیک مانند؛ کم خوری، حوصله مندی، کنترول شهوات، خود داری از غیبت و دروغ و پای‏بندی به نمازهای جماعت و ذکرو تلات قرآنکریم برای بعد از رمضان نیز عادت دهیم. و از صفات ناپسندی مانند حرام خوری، حسد و اعتیاد به دخانیات مانند: چرس، سگرت و نصواروسایر عادات زشت خود را برای همیش رهائی بخشیم.
– رمضان ماه دعاست، دعا زیاد کنیم تا الله سبحانه وتعالی مشکلات ما را حل کند و توفیق مان دهد از جمله‏ی بند‏ه گان صالح اش قرار گیریم.
– رمضان ماه توبه است، از گناه‏های خود توبه کنیم و با استغفار زیاد با استفاده ازین ماه، عهد بندیم که دیگر در برابر الله سبحانه وتعالی وپیامبرش نافرمانی نمی‏کنیم.
– رمضان ماه سخاوت است، برای خود عادت دهیم که همیشه فقرا ومساکین را دست گیری کنیم و بعد ازین درحالی با شکم سیر به خواب نرویم که همسایه مان گرسنه باشد.
– رمضان ماه دعوت است، درین ماه قلب های مسلمین نرم‏ترمی‏باشد و آماده‏ی پذیرش حق وحقیقت. همدیگر را به خیر وخوبی فرا خوانیم و دسته جمعی برای حاکمیت اسلام تلاش کنیم و از الله سبحانه وتعالی بخواهیم تا امت مسلمه را یک بار دیگر عزت بخشیده واز زیر حاکمیت طاغوت نجات دهد.
– رمضان ماه تعلیم وتربیت است، درین ماه دروس تفسیر و حدیث وفقه بیشتر است و مساجد ومنابرفعالتر، پس لازم است که با نشستن پای تدریس علما وبا اشتراک فعال خود درین برنامه های خیر ازین دروس مستفید شویم و از باغ پرثمر شریعت، محصول بیشتری برداریم. و برعلاوه برای تربیت اهل وخانواده‏ی خود برنامه هایی روی دست گیریم.
– و خلاصه اینکه رمضان ماه تمرین تقواست، برای ازدیاد تقوای خود کار کنیم وازین مکتب تربیت عملی استفاده اعظمی ببریم، تا متقی شویم و در میدان های مختلف زندگی خوب را از بد تفکیک کرده بتوانیم، صاحب بصیرت شویم تا دیگر شکار شیاطین انسی وجنی و بنده‏ی هوای نفس نگــــــــردیم ونفس خود را تابع شریعـــــت ســــــازیم. الله سبحانه وتعالی را به یگانگی عبادت کنیم و و دنبال رهبران گمراه نرویم. ازدین مقدس اسلام و ارزشهای والای آن وبرنامه های هدایت گر حمایت کنیم و برحاکمیت نظامهای کفری مانند دموکراسی، سرمایه داری و سکولاریزم راضی نشویم.

نویسنده: عبدالرحمن فهیم

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

د استعمار تر سیوري لاندې خپلواکي

د پنځلسمې پېړۍ په وروستیو کې د عثماني خلافت له کمزوره کېدلو سره سم ځواکمنو …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *