بازیِ بزرگ در راه است!

در روزهای اخیر شاهد حوادث گونه‌گون؛ ولی متفاوت‌تر نسبت به گذشته هستیم. از یک‌سو گفتگوهای صلح با طالبان داغ‌تر شده و مقامات داخلی و خارجی خوش‌بین به پیوستن طالبان به پروسه‌ی صلح افغانستان هستند و از سوی دیگر خبرها حاکی از آن‌ست که سپاه پاسداران ایران در حال تشکیل‌دادن شاخه‌ی از گروه فاطمیون در افغانستان می‌باشد.

هم‌چنان در روزهای پسین اکثر حملات انتحاری دامن‌گیر اقوام اهل تشیع بود و علمای شان بیشتر از همه‌ مورد سوی قصد قرار می‌گرفتند که اکثر این حملات به پای طالب و داعش که ظاهراً سنی مذهب هستند، ختم می‌شود. اما اینک حملات و سوءقصدها دامن‌گیر علمای اهل سنت نیز شده. به طور‌نمونه: حمله بر عالم سرشناس اهل سنت (مجیب الرحمن) در هرات، ترور مولوی عبدالبصیر حقانی رئیس شورای علمای کابل و حمله‌ی انتحاری بر هوتل اورانوس که باعث کشته شدن بیش از 50 تن از علمای اهل سنت گردید. برخی از حلقات این حملات را به گروه فاطمیون که ظاهراً شیعه مذهب هست، ربط می‌دهند.

گروه فاطمیون، یک نیروی شبه‌نظامیِ وابسته به سپاه‌ِ پاسداران ایران و متشکل از شیعیان افغانستان می‌باشد که بخش عمده‌ی از نیرو‌های این گروه برای دریافت اقامت در ایران و حقوق ماهیانه جذب آن می‌شوند. لشکر فاطمیون در سال 1392هـ.ش با مأموریت “مدافعین حرم” در سوریه اعلان حضوری کرد و سپس بعد از 6 سال شرکت در جنگ داخلی سوریه، اینک به بهانه‌ی مبارزه علیه گروه داعش و حفاظت شیعیان، در افغانستان نیز اعلان حضوری کرده است.

حذف فیزیکی گروه داعش از عراق و سوریه نه پایان سرگذشت داعش است و نه هم ختم داستان گروه فاطمیون. زیرا برای تفرقه و شروع تنش‌های مذهبی بین مسلمانان یک سرزمین اول گروه داعش را شکل داده، دست به کشتار اهل تشیع می‌زنند و سپس برای دفاع از اهل تشیع و مقدسات شان دست به ایجاد گرو‌ه‌های شیعی می‌زنند تا در بین مسلمانان تفرقه ایجاد شده و تنش‌های مذهبی شکل گیرد که این نوع جنگ‌های فرقه‌ای خواسته‌ی اصلی استعمارگران غربی می‌باشد.

این اتفاقات حاکی از آن‌ست که زمینه‌سازیِ یک “بازی بزرگ” در حال شکل‌گیری است و فاز جدیدی از جنگ که تنش‌های مذهبی است ،در افغانستان شروع خواهد شد. درین بازی احتمال می‌رود که طالبان را به پای میز مذاکره کشانده و با پیوستن شان به پروسه‌ی صلح حضور شان را در بازی جدیدی که در راه است کم‌رنگ نمایند و در مقابل حضور گروه داعش و شاخه‌ی گروه فاطمیون افغانستان را که در حال شکل‌گرفتن است، پر رنگ نمایند. بدین ملحوظ تنش‌های مذهبی را همان‌طور که در عراق و سوریه دامن زدند درین جا نیز دامن می زنند.

درین بازی که قرار است، طالبان به پروسه‌ی صلح بپیوندند، امریکا از یک‌سو جنگ باخته‌شده‌ی خویش را به پیروزی تبدیل کرده و آن را منحیث یک دستاورد بزرگ به مردم خود و جهانیان معرفی می‌نماید و از سوی دیگر با شریک‌ساختن ایران در بازی جدید پلان دارد تا بتواند با پرسونل و منابع کم، حضور پررنگ خویش را در صحنه‌ی بازی جدید حفظ نماید. بدین ملحوظ امریکا در حال طرح‌ریزی برنامه‌ای است تا بتواند اهداف استراتیژیک خود را با استفاده از کشورهای هم‌جوار افغانستان با محوریت پاکستان و ایران ، تأمین و حفظ نماید.

حکومت ایران بر خلاف پنداشت اکثر صاحب‌نظران، با وجود تمام خصومت‌ها و دشمنی‌هایش با امریکا منافع مشترکی در افغانستان، با وی دارد. زیرا هنگامی‌که امریکا در سال 2001 م در افغانستان مداخله‌ای نظامی کرد، ایران در روزهای نخست دوشادوش امریکا برای نابودی طالبان جنگید، القاعده و شورشیان سنی مذهب را از قلمرو حاکمیت شان به درخواست امریکا اخراج نمود و امکانات نظامی و استخباراتی را برای امریکا فراهم کرد. حکومت ایران زمینه را برای تحقیق و نجات خدمه‌های طیاره‌های امریکایی مساعد ساخت و تخلیه‌ی تسهیلات بشردوستانه را در سرحد چابهار برای انتقال به افغانستان اجازه داد. هم‌چنان میدان‌های هوایی نزدیک به سرحد افغانستان را در خدمت امریکا گذاشت تا طیاره‌های باربر اکمالات را با استفاده از آن انتقال دهند.

اینک نیز ایران با مداخله‌ی نظامی خویش در امور داخلی افغانستان جز این‌که تنش‌های مذهبی را تشدید نماید و بازی را به نفع  استعمارگران امریکایی به پیش ببرد،کار دیگری انجام نخواهد داد. همان‌طور که حکومت‌های پاکستان و عربستان با استفاده‌ی ابزاری از طالبان جنگ را در افغانستان تداوم بخشیده و از این طریق منافع امریکایی‌ها را در منطقه‌ی اوراسیا رقم زدند. اینک ایران نیز با سربازگیری از اهل تشیع و تشکیل‌دادن گروه فاطمیون در افغانستان باعث تشدید جنگ خواهد شد که این جنگ جز برآورده کردن اهداف استراتیژیک امریکا در منطقه‌ی اوراسیا چیز دیگری در پی نخواهد داشت.

با توجه به این اوضاع، مردم متدین افغانستان، هم از شیعه و سنی باید اوضاع جاری را درک‌کرده و دیگر فریب حکومت‌های ظاهراً اسلامی را نخورده و خود را بازیچه‌ی دست شان قرار ندهند. زیرا این حکومت‌ها همواره از احساسات پاک شان استفاده کرده، و آن‌ها را علیه برادران شان تحریک می‌کنند و با استفاده از آن‌ها جنگ‌های قومی و مذهبی را به راه می‌اندازند. هم‌چنان این حکومت‌ها همیشه به خاطر منافع شان با استعمارگران غربی یکجا شده و جنگ را علیه اسلام و مسلمانان به پیش می‌برند و نیز برای تحقق بخشیدن اهداف استعماریِ شان از آن‌ها طلب منفعت کرده و جوانان مسلمان را قربانی اهداف استعماری آن‌ها می‌کنند.

بنابراین، ای جوانان مسلمان متوجه باشید تا تیکه‌داران تفرقه‌افکن (حکومت‌های ظاهراً اسلامی) شما را قربانی اهداف استعماری باداران شان نکنند. زیرا خونی که از شما در این راه می‌ریزد نه تنها که اجر اخروی ندارد، بلکه گرفتار عذاب اخروی نیز می‌شوید. زیرا حکومت‌هایی که شما را به میدان‌های نبرد می‌فرستند، با خون تان معامله می‌کنند. با اندک تفکر در این زمینه خیانت این حکومت‌ها و باداران شان و واقعیت جنگی که در آن تشویق می‌شوید را درک خواهی کرد. بناءً به‌جای این‌که خون تان بیهوده در جهت تفرقه‌افکنی و افزایش تنش‌های مذهبی هدر رود، آن را در جهت متحدکردن شیعه و سنی به خرج دهید تا باشد که روزی مسلمانان نیز متحدانه تحت سایه‌ی نظام اسلامی زندگی نمایند.

نويسنده: احمد‌یاسر احمدی

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

د استعمار تر سیوري لاندې خپلواکي

د پنځلسمې پېړۍ په وروستیو کې د عثماني خلافت له کمزوره کېدلو سره سم ځواکمنو …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *