حقوق بشرّ

چکیده

بعد از حضور امریکا در افغانستان، همه‌ی ما شاهد ایجاد بعضی ارگان‌های به‌ظاهر دل‌سوز که خود را ناجیِ مظلومین و پشتیبان حقوق اشخاص ضعیف معرفی نمودند هستیم. نهاد‌های مثل: حقوق بشر، حقوق زن، اطفال و غیره… که هرکدام پشتوانه مالی فراوان و حمایت قاطع غرب را باخود داشته و هیچ نهاد دیگری حق مداخله در کار شان را ندارد اما اگر دقیق به فعالیت‌های‌شان بنگریم و نتیجه کارشان را بررسی نماییم متوجه می‌شویم که در عرصه‌ی‌که ادعا نمودند هیچ کار بنیادی و یا نتیجه‌ی رضایت‌بخشی حاصل نکردند و تنها شعار‌های‌شان همواره بلند و آواز شان گوش‌ها را کر ساخته است. ولی اگر ما این نهادها را باوجودی‌که از بودجه و پشتوانه قوی‌شان مطلع هستیم غیرموثر و بدون فعالیت بدانیم مطمئناً دید ما سطحی و قضاوت‌مان طفلانه خواهد بود؛ نهادهای که بسیار فعال اند و تغییرات اساسی در جامعه آوردند اما فعالیتی در جهت هدف پنهان شان که نه در لایحه وظایف‌شان درج می‌باشد و نه مطابق شعارهای‌شان است.

کلیدواژه‌ها: حقوق بشر، اهداف پنهان، امریکا، اسلام، دموکراسی، فساد، فحشا

کمیسیون حقوق بشر ادعا می‌کند که از حقوق مردم مطابق قانون در ارگان‌های دولتی، دفاع کرده و نمی‌گذارد که دولت خارج از قانون با مردم معامله کند. اما تجربه‌ای که مردم در این سال‌ها از فعالیت‌های این کمیسیون دارند، با ادعایی که این کمیسیون می‌کند، متفاوت است، مردم در طول سال‌های فعالیت این کمیسیون همواره او را مدافع سارقین، مجرمین و فاسقین دانسته و دیدشان نسبت به این نهاد، همواره منفی بوده و بالایش انتقادهای زیادی نمودند.

بررسی دقیق و دید روشن نسبت به مراجعی مانند سازمان ملل و حقوق بشر نشان می‌دهد، چنان‌که این نهاد‌ها ادعای مستقل بودن می‌کنند، مستقل نبوده بلکه همواره تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ قرار داشته چه‌بسا که مطلقاً در جهت هدف و منافع شان فعالیت می‌کنند. به‌طور نمونه یکی از اهداف امریکا (درکنار اهداف دیگرش مثل: اهداف اقتصادی، استراتیژیک، قدرت طلبی، پیروزی بر رقیبان و استفاده از منابع طبیعی) در افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی تطبیق نظام سرمایه‌داری و دموکراسی می‌باشد که ما عملاً شاهد این قضیه هستیم و چنان‌که برای همه واضح است، ظرفی که پر از آب باشد را وقتی می‌توانیم پر از چای و یا قهوه نماییم که ابتدا آبش را خالی کنیم. همین قسم نظام سرمایه داری و دموکراسی وقتی در کشورهای اسلامی تطبیق می‌شوند که نظام اسلام برچیده شود و احساسات اسلامی ضعیف شده و در نهایت ازبین روند. امریکا به‌خاطر رسیدن به این هدف از ابزارهای متعددی استفاده کرده و بودجه هنگفتی نیز برای‌شان در کنار حمایت قاطع خود اختصاص داده است. ابزارهای مثل: رسانه‌ها، قانون اساسی و حقوق بشر.

اگر دقیق به نظام سرمایه‌داری و دموکراسی نظر افکنیم، اصل و اساس این نظام بر آزادی بنا شده است و هیچ قید و بند، مکلفیت و یا مانعی را بر سر راه هوای نفس انسان قبول ندارد. تطبیق آزادی‌های مثل: آزادی بیان، آزادی عقیده، آزادی ملکیت و آزادی شخصی در سرزمینی که ساکنین‌اش مسلمان باشند و عقیده بر نظامی داشته باشند که به هیچ‌یک از این آزادی‌ها ارزش نداده، هدف انسان را رضایت الله سبحانه و تعالی و رسیدن به جنت تعیین نموده و زندگی‌اش را در محور احکام اسلام ترسیم کند، هرگز آسان نبوده و نیاز به تزریق مفاهیم آزادی‌گرایانه از طریق رسانه‌ها، قانون‌مند نمودن آزادی‌ها توسط قانون اساسی و ایجاد سد محکم دفاعی توسط کمیسیون حقوق بشر در مقابل علما و مسلمانان با احساس می‌باشد. دفاع از حقوق زن، تنها با واژه‌گانی زیبا و شعارهای فریبنده می‌تواند باعث اغوای اذهان عامه گردد؛ در غیرش هدف نظام سرمایه‌داری آزادی مطلق زنان می‌باشد تا بدان‌جا که تمام مفاهیم غیر اسلامی مثل: بی‌حجابی، بی‌حیایی، ترد شدن از خانواده و ذوب شدن در چنگال فضای منفعت و سوءاستفاده را برای‌شان آرزو داشته و می‌خواهد زن مسلمان را مانند زنان در غرب منحیث ابزار مورد استفاده سرمایه‌داران در رُسپی‌خانه‌ها، وسیله استفاده در اعلانات تجارتی و آله‌ی دست مردان شهوت‌ران گرداند. جهان‌بینی‌اش را بر منفعت و هدف‌اش زندگی‌اش را زرق و برق‌های این دنیا تعیین کند.

درست است که به‌خاطر انحطاط فکری و دوری از مفاهیم اسلامی امروز در کشورهای اسلامی بالای زنان مسلمان ظلم صورت گرفته و به‌صورت واضح بر حق‌شان تعرض می‌شود اما فراموش نکنیم که در ایدئولوژی اسلام و نظام اجتماعی آن، زن منحیث یک انسان مستقل، حق زندگی، تحصیل، کار و تجارت را داشته و نزد الله سبحانه و تعالی مسئول اعمال‌اش می‌باشد و اسلام نظر به خصوصیات فطری آن مکلفیت‌هایش را مشخص کرده، به‌طور مثال: زن مجبور نیست تا تن به کارهای شاقه دهد به‌خاطر کسب نفقه‌اش و این مکلفیت را به مرد داده است. ولی مجبور است که عورت‌اش را از مردان نامحرم پنهان دارد. و چنین که مرد در میدان زند‌گی باید به‌خاطر کسب رضایت الله سبحانه و تعالی در محور اوامر و نواهی او سبحانه و تعالی زندگی کند، زن نیز شامل این ابتلای الله سبحانه و تعالی بوده؛ عزت، شوکت و کامیابی را از این طریق به‌دست می‌آورد.

واما کمیسیون به‌ظاهر مستقل حقوق بشر به بهانه دفاع از حقوق زن، از زنانی دفاع می‌کند که نه‌تنها می‌خواهند خودشان بی‌حیا باشند بلکه می‌خواهند الگوی بی‌حیایی در جامعه قرار گیرند. از حقوق مردانی دفاع می‌کند که ترک عقیده اسلامی نموده و می‌خواهند اسلام و عقیده‌ی مسلمانان را به‌ چالش بکشند، از حقوق و آزادی رسانه‌ی دفاع می‌کند که ترویج‌دهنده‌ی فحشا و بی‌بندوباری در جامعه است وگرنه هزاران طفل، زن و مردی که در برما زنده سوختانده شدند بشر بودند و نیاز به دفاع داشتند، روزانه صدها انسان بی‌گناه در سوریه، فلسطین عراق و افغانستان توسط جنگنده‌های ابرقدرت‌ها کشته می‌شوند و نیاز به دفاع و توقف این حالت است؛ نه این‌که تنها با سخنان عوام‌فریبانه و بیانیه‌های بی‌ارزش این حادثات محکوم شوند و در پشت صحنه این بازی میلیون‌ها بلکه میلیاردها دالر صرف اهداف مغرضانه و دفاع از ظالمین و مفسدین گردد.

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

ځمکه د استوګنې وړ سیارو له نوملړه وځي

نړۍ ته د بشر له راتګ راهیسي انسانانو د وسایلو او تکنالوژۍ له پلوه دومره …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *