عبرتی از  قصۀ “اصحاب السبت”

اگر به قصۀ اصحاب السبت يا واقعۀ روز شنبه  تدبر نماییم، گناه آنها با گناهان امروزی ما مسلمانان چندان تفاوتی ندارد.

الله سبحانه و تعالی به آنها دستور داد تا درر روز شنبه ماهی را شکار نکنند. اما امتحان این کار آنان زمانی جدی تر شد که در بقیه روزهای هفته، ماهی در دریا کمتر دیده می شد مگر در روز شنبه ماهی  زیادی بر روی آب ظاهر میگردید.

آنها در روز شنبه ماهی نمی گرفتند، اما عصر روز جمعه جال و یا دام ماهی گیری را به دریا می انداختند و فردای روز شنبه ( یک شنبه) برمی داشتند. درین فتنه، جالب اینست که علمایی وجود داشتند که با وجود چنین حیله و نیرنگ، عمل آنها را جایز می دانستند وتنها دیدگاه شان این بود که در روز شنبه ماهی گرفته نشود.

درین قضیه اگر دقیق بیندیشیم، نسبت به کارهایی که امروزه صورت می گیرد، عملکرد آنها جرم بزرگی به حساب نمی آید. ولی الله سبحانه و تعالی در مقابل این نیرنگ شان آنها را از رحمت خویش محروم ساخت و در غضب خویش گرفتار کرد، چهره هایشان را مسخ نمود وبه میمون یا بوزینه مبدل ساخت.  چنانچه فرموده است:

وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَواْ مِنكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِينَ

[بقره: 65]

شما بيگمان دانستهايد ( خبر و سرگذشت ) آنان را كه از شما در روز شنبه ( از حدود الهي ) تجاوز كردند. پس بديشان گفتيم:

به بوزينگان رانده شده تبديل شويد.‏

این جزای بزرگ فقط بخاطر ارتکاب حرام با حیله ونیرنگ بود. امروزه در میان ما مسلمانان تعبیر وتأویل احکام الهی به هدف منافع و امیال شخصی بصورت وافر دیده می شود .

ربا(سود) را فایده معنی می کنند، رشوه را شرینی و شراب را نوشابه روح افزا گفته مجاز می دانند. بی حجابی و اختلاط زن ومرد را پیش رفت و آزادی می دانند و بی نمازی را مصروفیت! و یا گفته می شود؛ ایمان در قلب است و قلب پاک باشد و غلامی آمریکا را عزت و خدمت به وطن تلقی می کنند .

در حالیکه با این کارها غضب الله را متوجه خود می سازیم و از رحمت اوسبحانه وتعالی بدور می شویم. درحالیکه گمان می کنیم از جمله صالحین استیم.  پس وقت آن رسیده است تا اوامر الله سبحانه و تعالی را جداَ اطاعت کنیم و از دستورات او سر باز نزنیم.

الله سبحانه تعالی می فرماید:

مَّا لَكُمْ لَا تَرْجُونَ لِلَّهِ وَقَاراً ‏

[نوح:13]

شما را چه مي‌شود كه براي خدا عظمت و شكوهي قائل نيستيد ؟‏

و می فرماید:

…وَلَوْ أَنَّهُمْ فَعَلُواْ مَا يُوعَظُونَ بِهِ لَكَانَ خَيْراً لَّهُمْ وَأَشَدَّ تَثْبِيتاً

[النساء:66]

… و اگر اندرزهائي را كه به آنان داده مي‌شد انجام مي‌دادند ( و دستور را به كار مي‌بستند، در دنيا و آخرت ) براي آنان بهتر بود و ( ايمان ) ايشان را پابرجاتر مي‌كرد .‏

لذا باید بیدار شویم و حالت امت اسلام را تغییر دهیم تا ما ازین امتحان خالق خویش پیروز بدرآئیم تا سلامتی دنیا و آخرت نصیب مان گردد و این همه امراض جسمی، روحی و ناامنی و قحطی را از سرزمین خویش رفع سازیم.

عبدالحمید قربانی

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

اسلامي نظام مو له اخروي جزا ژغوري

انسانان له مرګ وروسته تر قیامته پورې په برزخ کې وي. کله چې په آخرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *