عهد و پیمان های رمضانی خویش را از یاد نبرید!

الله سبحانه وتعالی برای فهم بشر در ارتباط عهد وپیمان شان با الله در آیه قرآنی واقعۀ زنی را در قالب یک مثال برای ما ذکر می نماید، چون مسالۀ وفا به عهد، از مهمترین پشتوانه ها برای ثبات هر فرد وجامعه می باشد. از همین جهت الله سبحانه وتعالی با لحن توأم با نوعى سرزنش و ملامت، مى گوید:
(وَ لاتَکُونُوا کَالَّتِی نَقَضَتْ غَزْلَها مِنْ بَعْدِ قُوَّة أَنْکاثاً) نحل:92
همانند آن زن ( سبک مغز ) نباشید که پشمهای تابیده خود را، پس از استحکام، از هم وا می کرد.
اشاره، به داستان زنى است از قریش به نام رایطه در زمان جاهلیت، که از صبح تا نیم روز، خود و کنیزانش، پشمها و موهائى را که در اختیار داشتند مى تابیدند، و پس از آن، دستور مى داد همه آنها را واتابند و به همین جهت به عنوان حمقاء (زن احمق) در میان عرب، معروف شده بود.
همین گونه کسانى که با پیمان بستن با الله سبحانه وتعالی و به نام حق، تعهدى را مى پذیرند، هر گونه حرکتى در جهت شکستن این عهد و پیمان انجام دهند نه تنها بیهوده است، بلکه دلیل بر انحطاط وسقوط شخصیت آنها نیزمى باشد.
بدین ملحوظ کسانی که در یک ماه رمضان؛ طاعات وعبادات واعمال صالح را انجام دادند، عهد و پیمانی را با خالق خود بسته کردند، لیکن بعد ازتمام شدن ماه رمضان با انجام گناهان، عهد خود را شکسته واعمال صالح خود را با مرتکب شدن معصیت ها فاسد می کنند، این خودش خسران بزرگی است.
در حقیقت این آیه کریمه حالت بعضی ما انسان ها را به رخ مان می کشد که، شیطان های موظف بعد از تمام شدن ماه رمضان بالای مان غلبه کرده ونمی گذارند از مرتکب شدن هیچ گناهی دریغ ورزیم.
همچنان همین موضوع، به شکل دیگرى در بعد حکام ما رخنه کرده است که در رمضان با ادای حج عمره شان در چشم امت خاک پاشیده خود را متعهد به الله وملت شان تبارز می دهند، لیکن بعد از برگشت شان از ترس قدرتهاى بزرگ استعمارى از انجام تعهدات خود با الله ومؤمنان، سر باز مى زنند و قدرت ناچیز بشر را بر قدرت بى پایان الله سبحانه وتعالی مقدم مى شمارند، به غیر خدا تکیه مى کنند، از غیر او مى ترسند و حتى عهد و پیمان خود را که با الله بسته بودند برای رضایت بشر، آنرا نادیده میگیرند، همه اینها نتیجه اش خسرانی بیش نیست.
بناءً لازم است تا منحیث مسلمان وبندۀ الله سبحانه وتعالی، معنویت وتقوایی را که در ماه مبارک رمضان کسب کرده ایم تا یازده ماه دیگر بر حفظ اش تلاش کنیم و رمضان را محدود به رمضان نسازیم. الله در همه احوال مراقب ما هست و اعمال نیک وبد ما را در غیر رمضان نیز به ثبت می‏رساند. پس باید متوجه بود و احتیاط پیشه باید کرد.


نویسنده: احمد جبیر نوری

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

ځمکه د استوګنې وړ سیارو له نوملړه وځي

نړۍ ته د بشر له راتګ راهیسي انسانانو د وسایلو او تکنالوژۍ له پلوه دومره …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *