فاجعه بی‌پیشینه‌ فقر؛ حاصل تطبیق اقتصاد ناکارا

ایجاد و رشد پدیده فقر ارتباط مستقیم به تطبیق طرح‌ها و پالیسی های اقتصادی دولت‌ها دارد. نظام سرمایه‌داری با ارایه برنامه های اقتصادی فرد محور و حرص‌گرایانه همواره کوشیده تا شگاف طبقاتی در میان مردم را بزرگ و بزرگتر سازد که این امر خود باعث بروز بحران های عمیق اقتصادی و رشد بی‌پیشینه فقر در سطح جهان گردیده است.

با این حال، کارشناسان حوزه اقتصاد بحران‌های موجود اقتصادی در جهان را عمده‌ترین عامل گسترش فقر در دنیا می‌دانند.

از نظام اقتصادی لیبرالیزم و اقتصاد امریکا به عنوان موتور محرکه اقتصاد جهانی معاصر یاد می‌شود طوری‌که هرگونه تغییر و تحول در اقتصاد امریکا بر اقتصاد سایر کشورها سایه خواهد انداخت. کارشناسان معتقدند که در حال حاضر اقتصاد امریکا با رکود عظیم و بی‌پیشینه‌ی مواجه است.

بحران اقتصادی امریکا از نظر ابعاد بزرگترین بحران مالی تاریخ یاد شده به گونه‌ای که ممکن است نتایج این بحران بدتر از بحران مشابه دهه 1930 باشد. رکود عظیم دهه 1930 امریکا به اندازه‌ای بوده که نه تنها اقتصاد امریکا بلکه اقتصاد دیگر کشورهای جهان را نیز تحت تاثیر قرار داد و به جنگی ختم شد که در زمره ویران کننده ترین جنگ های دنیا حساب می‌شود (جنگ دوم جهانی).

به رغم تلاش‌های گوناگون دولت‌های بزرگ جهان برای جلوگیری از شیوع هرچه بیش‌تر این بحران و سعی برای کنترل آن، هنوز هم سیر قهقرایی اقتصاد جهانی و گسترش فقر همچنان ادامه دارد.

آمار نشر شده از وضعیت تکان‌دهنده فقر در جهان خبر می‌دهد:
به نقل از بی‌بی‌سی، در حال حاضر حدود یک میلیارد نفر در جهان زیر خط فقر قرار دارند و با درآمد روزانه کمتر از یک دالر و بیست و پنج سنت، زندگی خود را سپری می‌کنند. این در حالی‌ست که 85 نفر اول ثروتمند جهان به مقدار 3.5 میلیارد نفر فقیر جهان ثروت دارند.

جالب است بدانید نیمی از ثروت جهان در اختیار 1 درصد از جمعیت است و از هر دو کودک 1 نفر در فقر زندگی می‌کند. با این حال در سراسر جهان کودکان و زنان بیشترین آسیب را از فقر دیده اند.

علاوه بر این؛ به اساس اطلاعات برنامه تغذیه جهانی، گرسنگی دلیل اول مرگ و میر در جهان شناخته شده و هر ساله به تعداد بیشتر از جمع ملاریا، ایدز و بیماری دیگر گرسنگی جان بشریت را می‌گیرد.

نتایج یک سروی تازۀ در ادارۀ مرکزی احصائیه افغانستان که در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی انجام شده است، نشان می‌دهد که بیشتر از «نیم جمعیت» افغانستان زیر خط فقر به سر می‌برند.

فقر معاصر تنها در کشورهای به اصطلاح جهان سوم وجود ندارد. بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان نیز با این پدیده درگیر هستند. در امریکا از هر 7 نفر یک نفر زیر خط فقر زندگی می‌کند و در حدود نیمی از جمعیت امریکا قبل از سن 65 سالگی حداقل نوعی از فقر را تجربه می‌کنند.

این که امروزه پدیده فقر علاوه بر کشور های فقیر حتی در ممالک ثروتمند دنیا بی‌داد می‌کند و از مردم قربانی می‌گیرد خود بیانگر ناکارا بودن و ضعف عمیق سیستم اقتصاد جهانی‌ست که در هر گوشه و کنار دنیا جز ایجاد بحران و فاصله طبقاتی بین مردم دستاورد دیگری نداشته است.

ادامه دارد…

نویسنده: میلاد مهاجــــر

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

ځمکه د استوګنې وړ سیارو له نوملړه وځي

نړۍ ته د بشر له راتګ راهیسي انسانانو د وسایلو او تکنالوژۍ له پلوه دومره …

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *