فرصت‎های زندگی باز نمی گردد!

 دنیا، زندگی، عمر، جوانی، صحتمندی، امکانات، امنیت، جمع و … از مهم ترین فرصت‌های است که برای انسان داده شده است تا از آنان استفاده نماید و در استفاده خوب و بد آن اختیار دارد. ناگفته نماند که آن فرصت‌ها، با گذشت زمان و با تغییر شرایط از بین می‌روند.

گاهی الله سبحانه و تعالی شرایط را چنان می‌آورد که انسان‌ها را در تنگنا قرار داده، در ابتلا و آزمون بزرگی وامیدارد تا با خبرشان سازد که در کدام نقطه‎ی از محل عبور(خط عبور دنیا) قرار دارند و چقدر از فرصت‌های سرنوشت ساز برای حیات ابدی شان مستفید شده و چه مقداری از آن را به هدر داده اند.

سنت الهی در تاریخ دنیا چنین بوده که با آوردن امراض و تکالیف، از انسان‌های غافل و بی‌خبر فرصت و نعمت صحتمندی را با آوردن حوادث و شرایط متفاوت، امکانات و داشته‌های شان را با رسانیدن اجل و مرگ فرصت زندگی و حیات و با آوردن آفات اجتماعی و امراض ساری فرصت جمع شدن، جماعت و باهم بودن شان گرفته است. با این گونه روند، درک می‎شود که الله سبحانه و تعالی فرصت‎ها را الی وقت معین وضع کرده، راه‎های استفاده‎ی معقول(استفاده به هدف آخرت) آن را بیان داشته و دوباره از انسان‎ها می‎گیرد.

ما نیز در همین سلسله تاریخی و زمانی قرار داریم که الله سبحانه و تعالی برای ما همچنان فرصت‎های بی‎شماری را اعطا نموده است و متاسفانه با گذشت هر روز آنان را در حال از دست دادن هستیم؛ بی‎آنکه متوجه شویم. از جمله فرصت‎های مهم؛ داشتن صحت، رفتن در نماز‎های جماعت، دید و بازدید از مسلمانان و دها فرصت دیگر است که با آمدن شرایط بد همچون؛ گسترش و انتشار کووید-19(کرونا_ ویروس ساری، آلوده کننده و مشکل آفرین)،از آنان استفاده کرده نمی‎توانیم. عین شکل ممکن است شرایط بدتر از آن سایر فرصت‎های ما را نیز از ما بگیرد.

بناً آنچه که باید بدان اهتمام ورزیم اینست که هیچ فرصتی را در زندگی دستِ‎کم نگیریم. همین که نفس می‎کشیم، سالم هستیم و به پا می‎ایستیم کافیست بار دیگر به الله سبحانه و تعالی رجوع کرده، طلب عفو و استغفار نموده و در جستجوی رضایت آن همواره از امکانات خویش استفاده نماییم. تا مبادا مثل سایر فرصت‎های که از دست دادیم، همین‎ها را هم به هدر دهیم.

پارسا ارسلان

 

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

اسلامي نظام مو له اخروي جزا ژغوري

انسانان له مرګ وروسته تر قیامته پورې په برزخ کې وي. کله چې په آخرت …

یک نظر

  1. لطفا موضوعاتی که به پشتو نشر میکنیم هموناره هم به فارسی نشر کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *