نظافت فکری لازمه حیات مسلمانان

مسلمانان با پذیرفتن اسلام، پاک‏ ترین و حیاتی‏ ترین افکار را پذیرفتند. در جهت دیگر، غیر مسلمانان در افکار و اندیشه، پلید و نا شایست‏ اند؛ از همین لحاظ کفار در نصوص نجس گفته شده‏ اند، در حالی ‏که از لحاظ نظافت بدنی، کفارِ امروزی نسبت به بسیاری از مسلمانان از سهولت‏ های زندگی بیش ‏تر بهره‏ مند ‏اند و حفظ الصحه‏ ی خوبی دارند.
زمانی که از نظافت و پاکی بحث می ‏شود، بی درنگ در ذهن مردم همان پاکی بدن، محوطه زندگی فردی و اجتماعی تجسم پیدا می‏کند. این تصویری است که از دوران تعلیمات ابتدایی تا دوره‏ های ثانوی تحصیلی در اذهان افراد جامعه هک شده است. اگر به محتوای این مضمون توجه شود، یکی از موارد مفید و ارزشمند در زندگی بشر و مسلمانان است.
درپهلوی این که ظاهراً تمدن و فرهنگ غربی متوجه مراعات نمودن نظافات در زندگی بشر است، در فرهنگ اسلامی هم به آن اشارات و ارشاداتی محکمتر صورت گرفته است؛ حتی تاجای که آن را بخشی ایمان و در جای دیگر نصف ایمان خوانده ‏اند. پس به جرأت گفته می‏توانیم اساساً موضوع نظافت تاریخ طولانی ‏تری در اسلام دارد و این افتخار منسوب به مسلمانان است، زمانی‏که غربی ‏ها در قرون وسطی زندگی می‏کردند ما قرون طلایی اسلام را تجربه می‏کردیم.
تا این قسمت که مشکل وجود ندارد؛ هم در شناخت نظافت و هم در مراعات کردنش. چیزی که حایز اهمیت است، ابعاد کمتر شناخته شده این مفهوم است که در میان مردم رواج دارد و از شناخت آن تعدادی از افراد جوامع عاجز اند و تعدادی هم فهمیده در مسیر کجِ آن روان هستند. از همین خاطر با آن که در میان جامعه بعضی از کثافات کشنده تر از نجاست های ظاهری وجود دارد و مردم کماکان از اضرار آن مطلع اند، به آن توجه کمتر دارند. یکی از موارد که کمتر به آن پرداخته می شود، کثافات فکری است. نجاست های که در افکار جوانان و کهن سالان زیادی تاری شده است و در زندگی روز مره شان سایه افگنده و حتی به عنوان رهبری فکری جهت شان میدهد.
کثافات فکری و یا ارزش ها و مفاهیم که فکر و اندیشه انسان را کثیف و دگر گون می کند و انسان مسلمان را از مسیر اصلی- صراط المستقیم- منحرف می سازد، باورهای است که عقیده و اندیشه اسلامی با آن بیگانه بوده و درتمام موارد و میدان های زندگی آن ها را نکوهش کرده است. موارد درشت و قابل حس آن را می توان در مفکوره های نشنلستی، سمتی، زبانی و عنعنات نا پسند و بیگانه از اسلام، خلاصه کرد. این افکار پلید و مذموم آن قدر در اذهان تاری گشته است که به روش زندگی معمول در میان مردم و حتی جهت دهنده و انگیزه ی برای تحرک اقشار جوامع قرار گرفته است. امروزه بسیاری از تصمیم گیری های سیاسی برمبنی همین مفکوره ها صورت می گیرد. تعینات در پست ها و مدارج حکومتی نشانه های بارز این موضوع اند.
اگر کفار مطابق نصوص در افکار پلید و نجس خوانده شده اند، بخاطر است که بجای پرستش و ترجیح دادن الله سبحان به عبادت جمودات و افکار باطل و باورهای چسپیدند که ذهن و درون شان را از ذکر و یاد خداوند دور ساخت؛ حتی تاجایی که الوهیت در نزدشان زیر سوال قرار گرفت. الله عزیز پیرامون کفار و مشرکین چنین فرموده است:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلَا يَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ عَامِهِمْ هَٰذَا ۚ وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ [توبه: 28]
ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده ‌اید، محققا بدانید که مشرکان نجس و پلیدند و بعد از این سال (که عهدشان به پایان میرسد) نباید قدم به مسجد الحرام گذارند و اگر (در اثر دور شدن تجارت و ثروت آنها از شما) از فقر میترسید خدا اگر بخواهد شما را به فضل خود (از خلق و از مشرکان) بی نیاز خواهد کرد، که خدا دانا و در کمال عنایت و حکمت است.
یکی از مهم ترین چالش امروزی مسلمانان این است که از عقل خویش به عنوان مشعل راه رسیدن به هدایت کمتر استفاده میکنند، همچنان در شناخت نصوص و فلترکردن مفکوره های غیر اسلامی از روزنه اسلام دقت کمتری به خرچ می دهند. این همه درحال صورت می گیرد که با بکار گیری عقل و شریعت میتوان از نجاسات نامرئی و کمتر شناخته شده در جامعه وقایه نمود و به عنوان یک مسلمان سالم(عاری از کثافات فکری و جسمی) در میان مردم ظهور نمود و مسیر هدایت را تعقیب کرد.
نویسنده: فیصل سایس

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

ځمکه د استوګنې وړ سیارو له نوملړه وځي

نړۍ ته د بشر له راتګ راهیسي انسانانو د وسایلو او تکنالوژۍ له پلوه دومره …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *