هدف زندگی

آیا گاهی فکرِ کرده اید که هدف زندگی چیست؟ زندگی فرصت است یا مصروفیت و یا هم چیزی دیگری.

امروزه ما در جامعه زندگی میکنیم که دغدغه ذهنی و روان همه ی مردم را کار و مصروفیت تشکیل میدهد. افراد در بیست و چهار ساعت یک شبانه روز مصروف اند و همواره برای بدست آوردن امکانات مادی تلاش می ورزند تا به سهولت های که خود در زندگی تعریف نموده اند دست یافته، از آرامش این دنیا بهرمند گردند.

اساساً مصروفیت مردم برای تأمین و حفاظت از زندگی خویش است تا به هر قیمتی برای آن برنامه ریزی کنند و بدان دست یابند. انسان ها می کوشند از فرصت زندگی که الله سبحانه وتعالی برای شان میسر ساخته استفاده نموده و به خواب راحت، آسایش و معیشت، غذاهای لذیذ و متنوع دسترسی پیدا کنند. همینگونه، اگر جریان زندگی مسلمان های عصر حاضر را نیز بررسی نمائیم جز خوردن، خوابیدن، رفتن به وظیفه و مصروفیت های بیش از حد چیزی دیگری نمی یابیم.

تمایل و بستگی به مصروفیت ها و دست یافتن به سهولت های دنیوی برنامه زندگی ما مسلمانان شده است؛ چنانکه این مصروفیت از آوان طفولیت آغاز میگردد و این ایده در ذهن ما حک می شود که برای دست یابی به آسایش زندگی باید ابتداء مکتب خواند و سپس وارد دانشگاه شد و رشته ای را که سود و درآمد بیشتر دارد فراگرفت. در کنار آن، به مصروفیت های چون دوکانداری، ماموریت وغیره نیز وقت خود را سپری کرد.

هرچند رفتن به مکتب، فراگیری دانش در دانشگاه، دوکانداری و پیشبرد ماموریت و سایر مصروفیت ها در زندگی از منظر اسلام منتفی نیست. اما نباید به عنوان هدف (سپری کردن تمام اوقات زندگی برای آن) برگزیده شود.

انسان میتواند برای رفع نیازمندی های خود در زندگی کار و فعالیت نماید و لباس، تعلیم و تربیه، غذا، صحت، مسکن و امنیت که نیاز های اساسی بشر است داشته باشد.

بنابرین، یک مسلمان باید میان هدف زندگی، اسباب و سایل آن تفکیک قایل شود؛ چون زندگی فرصت است نه مصروفیت. انسان ها در جریان حیات شان جهت کسب منابع مورد نیاز همچو نان، غذا، مسکن وغیره هیچ نقشِ ندارند. مرگ، حوادث، خوشی، غم همه و همه فراتر از تصمیم گیری انسان است و وی نمی تواند مانع وقوع آن گردد. اما انسان ها طوری می اندیشند که گوی هزار سال در این جهان حیات خواهند داشت و چیزی بنام پایان زندگی وجود ندارد.

انسان ها بالاخص مسلمانان فراموش کرده اند که زندگی، انسان و کائنات از خود خالقِ دارد که او تنها تعریف کننده هدف زندگیست. پس زندگی خود وسیله است برای دستیابی به هدف و تمرکز روی وسیله مانع رسیدن به هدف می شود. بنابرین، سعی کنیم تا از وسیله موجود به حد توان جهت نیل به هدف استفاده نمائیم، زیرا تمام امکانات زندگی را الله سبحانه وتعالی برای انسان فراهم نموده است.

اما کسانی که تعریف شان از زندگی فقط خوابیدن، خوردن و مصروفیت باشد، به هیچ وجه زندگی را از روزنه فرصت نمی بیننند و از آن منحیث و سیله دستیابی به هدف استفاده کرده نمی توانند.

انسان در میدان مبارزه و زندگی برای رسیدن به هدف خود از وسایل موجود استفاده میکند. مانند اینکه برای گرم کردن اطاق در هوای سرد از وسائل گرم کننده چون بخاری و سایل برقی استفاده می نمائیم و یا هم به منظور نوشتن از قلم کار میگیریم.

چون هر موجودی را که در زمین و ماحول خود می بینیم به هدفِ مشخص خلق شده است و هر شی ساخته بشر به هدف مشخص ایجاد شده است. بطور مثال؛ اگر به موبایل دست داشته خود نظر اندازیم در میابیم که موبایل به هدف تامین ارتباط و کم ساختن فاصله ساخته شده است. بناً به این نتیجه می برسیم که  زندگی از خود هدف دارد که باید منحیث یک مسلمان به دنبال یافتن آن باشیم.

برای شناخت و درک این هدف باید به منابع رجوع کنیم که خالق کائنات برای انسان ها نازل کرده است و از انسان ها خواسته است تا زندگی دنیا را مبتنی بر نتیجه بعد از مرگ تنظیم نمایند.

الله سبحانه و تعالی هدف اساسی زندگی را در قرانکریم برای مسلمان ها مشخص میکند؛ ابتلاء هدف خلقت. دغدغه ذهنی انسان باید آخرت باشد؛ چون الله سبحانه وتعالی در آیت های مختلف از قرآنکریم این موضوع را واضح میسازد که به عنوان مثال یک آیت آنرا در این جا ذکر می نمایم.

الله سبحانه و تعالی در آیت دوم سوره ملک هدف زندگی را بیان میکند.

‏ الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ

‏(ملك آيه2)

‏ترجمه: همان كسي كه مرگ و زندگي را پديد آورده است تا شما را بيازمايد كدامتان كارتان بهتر و نيكوتر خواهد بود . او چيره و توانا ، و آمرزگار و بخشاينده است .‏

ویس “احمدی”

Print Friendly, PDF & Email

مردم نیز مشاهده کرده اند

اسلامي نظام مو له اخروي جزا ژغوري

انسانان له مرګ وروسته تر قیامته پورې په برزخ کې وي. کله چې په آخرت …

یک نظر

  1. اسلام و عليكم و رحمة الله و بركاةُ
    از مقالات و موضوعات عالي شما را تعقيب ميكنم و از خداوند متعالي براي شما و همكارانتان اجر بي پاداش خواهانم – اما ميخواستم كه در مورد شما بيشتر بدانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *